Світло Православ'я
    Видання Львівської єпархії Української Православної Церкви
 

Інтернет-версія газети
"Світло Православ'я"

Архів номерів

  
№2 (76)  2001 р.

Анонс номера

Зміст номера:

Стрітення Господнє

Скажи мені хто твій лікар...

Пристрасть

Прес-реліз засідання Священного Синоду та Собору єпископів української Православної Церкви від 22 січня 2001 року

За церковними стінами

Звичаї перших християн

Віра Христова - Віра Православна

На допомогу вчителю "Християнської етики"
Добре слово

Служителі майбутнього Антихриста в Україні

Відкритий лист до братів і сестер, які відійшли від Православ'я в католицизм грецького обряду

Таємниця цноти

Квітник духовний

"І будуть двоє одна плоть"

"Три шістки" в штрих-коді

З усього світу...

 
 
 

Газета
"Світло Православ'я"

Засновник і видавець:
Львівське єпархіальне управління Української Православної Церкви.
Реєстраційне свідоцтво
КВ-975.
Виходить з 1.01.1994р.

Редакційна рада:
протопресвітер Василій Осташевський,
священик Андрій Ткачов,
Анатолій Шевченко,
Оксана Костенко

Адреса редакції:
79008, м. Львів,
вул. Короленка, 3.

Веб-дизайн:
Олександр Денисюк
E-mail:
tarasiy@compclub.lviv.ua
 


 

Інтернет-версія газети `Віра і культура`
 

 
    

ПРЕС-РЕЛІЗ ЗАСІДАННЯ СВЯЩЕННОГО СИНОДУ ТА СОБОРУ ЄПИСКОПІВ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ
від 22 січня 2001 року

22 січня 2001 року в Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі під головуванням Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира відбулися чергове засідання Священного Синоду та Собор єпископів УПЦ.

Перед початком засідань з нагоди святкування Дня Соборності України в Хресто-Воздвиженському храмі Лаври, що на Ближніх Печерах, єпископи разом з віруючим народом відправили подячний молебень, під час якого були піднесені щирі молитви до Бога за Президента України, уряд, православний український народ та за всю Богом бережену Україну.

На засіданні Священного Синоду було розглянуто ряд питань, стосовно церковного життя.

В зв'язку з запланованим на червень місяць поточного року приїздом в Україну Папи Римського Священний Синод рекомендував Предстоятелю УПЦ Блаженнішому Митрополиту Київському і всієї України Володимиру звернутись з листом до Його Святості Папи Івана Павла II.

Проект такого листа був заслуханий та ухвалений Собором єпископів УПЦ.
  

ЙОГО СВЯТОСТІ СВЯТІШОМУ ІВАНУ ПАВЛУ II
ПАПІ РИМСЬКОМУ

Ваша Святосте!

Перш за все дозвольте сердечно подякувати Вам за поздоровлення, направлені Вами до мого 65-ліття. З Вашого послання я вперше, хоча й опосередковано, отримав підтвердження з Риму про підготовку Вашого візиту в Україну.

Нам було відомо про запрошення відвідати нашу країну, направлені Вам Президентом та урядом України, а також українськими римо-католицькими та греко-католицькими ієрархами. Безумовно, можна зрозуміти католицьку паству України, яка бажає бачити главу своєї Церкви у себе вдома. Ми також з відповідним розумінням ставимось до позиції керівництва Української держави, яке намагається вести більш відкриту зовнішню політику і таким чином підвищувати престиж нашої країни на міжнародній арені.

Разом з тим, необхідно згадати, що більшість населення України завжди була і залишається православною за своїм віровизнанням. Весь історичний устрій життя нашого народу, його культура і традиції тісно пов'язані з Православ'ям. Україна являється органічною частиною Православного Сходу. Переважна більшість православних віруючих України складають паству Української Православної Церкви. В зв'язку з цим, викликає непорозуміння той факт, що візит Вашої Святості в нашу країну почав плануватися і готуватися без офіційного повідомлення нашої Церкви та будь-якого запрошення з її сторони.

Дана ситуація була обговорена ієрархами Української Православної Церкви, якими було одноголосно прийнято рішення звернутися до Вашої Святості з проханням відкласти Ваш приїзд в Україну, щоб він відбувся в більш сприятливий для взаємовідносин між нашими Церквами час і щоб Українська Православна Церква могла офіційно взяти участь в запрошенні Вашої Святості та підготовці програми Вашого візиту.

Головною причиною такого рішення являється неврегульованість відносин між греко-католиками і православними в Західній Україні. Безумовно, сьогодні не відбувається явного насилля. На цьому фоні, не без участі офіційного Ватикану, склалась ілюзія, що дана проблема врегульована і що Ваш візит буде сприяти остаточному мирному розв'язанню міжконфесійного конфлікту в Західній Україні. Однак такий погляд є цілком хибним. Навіть при відсутності проявів насилля відносини між православними і греко-католиками в цьому регіоні продовжують залишатися вкрай напруженими. До цього часу в багатьох місцях Західної України православні не мають можливості користуватися храмовими будівлями, захопленими греко-католиками. Жодна з домовленостей по даній проблематиці, укладених між Московським Патріархатом та Ватиканом, не була виконана. В зв'язку з вищевикладеним, існує небезпека, що Ваш візит лише закріпить існуючий стан речей, вкрай несприятливий для нашої Церкви.

Вашій Святості, безумовно, відомо, що на протязі останнього десятиліття греко-католиками захоплено більше тисячі храмів, в результаті чого розгромлено три єпархії Української Православної Церкви - Львівську, Івано-Франківську і Тернопільську. Повноцінне церковне життя в цих єпархіях до цього часу не відновлене. Та видимість миру між православними та греко-католиками в Західній Україні, яка може бути створена з допомогою Вашого візиту, буде означати спробу побудувати мир без справедливості, який ніколи не буває міцним у такому випадку і не є справжнім миром в християнському розумінні цього слова. Після укладення такого “миру” страждання православного народу в Західній Україні будуть продовжуватись.

Хіба зможемо ми подати один одному руки, створюючи ілюзію злагоди і благополуччя, коли страждає народ? Мільйони простих православних віруючих відкинуть цей візит, що поставить мене і весь єпископат Української Православної Церкви в ситуацію, коли ми не зможемо зустрітись з Вами. А тому ми офіційно заявляємо, що в разі візиту Вашої Святості в Україну в пропоновані терміни між нами не буде зустрічі, і ні один з кліриків нашої Церкви не братиме участі в програмі візиту.

Другою проблемою, що являє собою перепону для Вашого візиту в Україну в даний час, являється неясність у ставленні Римо-Католицької Церкви до розколів, які існують серед православних нашої країни. Вам, безумовно, відомо про дві розкольницькі структури, що є в Україні - так звані “Українську православну церкву-Київського патріархату” та “Українську автокефальну православну церкву”. На всіх переговорах між Московським Патріархатом та Римо-Католицькою Церквою говорилось про необхідність визнання з боку Ватикану виключно канонічних православних структур в Україні. Якщо в ході Вашого візиту відбудеться зустріч Вашої Святості з кимось з розкольницьких лідерів, особливо з псевдо-патріархом Філаретом, анафематствованим нашою Церквою, то це буде означати, що Римо-Католицька Церква ігнорує принципи канонічних відносин, між Церквами і брутально втручається у наші внутрішні справи, підтримуючи розкольників своїм авторитетом. Це може призвести до несприятливих наслідків у відношеннях між Римо-Католицькою Церквою та православними.

Відмова від дотримання екклезіологічних принципів міжцерковних зв'язків буде означати практичне призупинення всіляких відносин між нашими Церквами, а отже, завершення епохи II Ватиканського Собору в православно-католицьких відносинах. Ми молим Господа, щоб цього не трапилось і щоб понтифікат Вашої Святості не зруйнував принципів православно-католицьких відносин, які були такими зусиллями здобуті завдяки мудрим діям Ваших попередників і видатних православних ієрархів.

Маємо надію, що Ви, Ваша Святосте, візьмете до уваги все вищевикладене та в ім'я подальшого позитивного розвитку відносин між двома великими Церквами відкладете свій візит в Україну. Ми щиро переконані в тому, що, якщо Ви проявите необхідне розуміння почуттів православних віруючих, це викличе справедливу підтримку широких мас населення України і буде сприяти досягненню миру та злагоди між християнами обох Церков.

Вищевикладене являється офіційною позицією сорока двох архієреїв Української Православної Церкви. З любов'ю у Господі, надією на розуміння та щирими добрими побажаннями.
 

Прес-служба УПЦ

 

На початок сторінки