Світло Православ'я
    Видання Львівської єпархії Української Православної Церкви
 

Інтернет-версія газети
"Світло Православ'я"

Архів номерів

  
№2 (76)  2001 р.

Анонс номера

Зміст номера:

Стрітення Господнє

Скажи мені хто твій лікар...

Пристрасть

Прес-реліз засідання Священного Синоду та Собору єпископів української Православної Церкви від 22 січня 2001 року

За церковними стінами

Звичаї перших християн

Віра Христова - Віра Православна

На допомогу вчителю "Християнської етики"
Добре слово

Служителі майбутнього Антихриста в Україні

Відкритий лист до братів і сестер, які відійшли від Православ'я в католицизм грецького обряду

Таємниця цноти

Квітник духовний

“І будуть двоє одна плоть”

“Три шістки” в штрих-коді

З усього світу...

 
 
 

Газета
"Світло Православ'я"

Засновник і видавець:
Львівське єпархіальне управління Української Православної Церкви.
Реєстраційне свідоцтво
КВ-975.
Виходить з 1.01.1994р.

Редакційна рада:
протопресвітер Василій Осташевський,
священик Андрій Ткачов,
Анатолій Шевченко,
Оксана Костенко

Адреса редакції:
79008, м. Львів,
вул. Короленка, 3.

Веб-дизайн:
Олександр Денисюк
E-mail:
tarasiy@compclub.lviv.ua
 


 

Інтернет-версія газети `Віра і культура`
 

 
    

З УСЬОГО СВІТУ...

КЛОНУВАННЯ ЛЮДИНИ РОЗПОЧАТО!
ЛОНДОН. До першого клонування людини приступила американська компанія “Клонейд”, пов'язана з діючою в США релігійною сектою. Повідомлення про це з'явилися сьогодні в Лондоні. Клоновану дитину замовила за 500 тис. доларів американська пара, в якої померла 10-місячна дочка під час операції на серце. Батьки переконали хірурга взяти і передати їм шматочки шкіри мертвої дівчинки. ДНК з клітин шкіри буде поміщена в звільнену від ген яйцеклітину одної з активісток релігійної секти. Поки що не відомо, чи вдалося “Клонейд” викликати процес розвитку клону чи ні. Проте з певністю можна сказати, що урядам країн світу не вдалося утримати під контролем процес клонування людини. У цих умовах поява першого клону людини є тільки питанням часу.
ІТАР-ТАРС 
ІСЛАМІЗАЦІЯ США ПРОХОДИТЬ УДАРНИМИ ТЕМПАМИ
У США в даний час мешкають біля 10 мільйонів мусульман, і їх кількість швидко зростає. 42% мусульман - чорношкірі, 25% - вихідці з Індії і Пакистану, інші - іммігранти з різних країн Ближнього Сходу.
9 тисяч мусульман служать в армії США, 3 мільйони відбувають різні терміни покарання в американських в'язницях. Число останніх стрімко росте, тому що щороку біля 35 тисяч людей в основному чорношкірих, приймають іслам.
Десятки тисяч молодих мусульман щорічно приїжджають у США вчитися. Заможні батьки з багатьох країн мусульманського світу наполягають на тому, щоб їхні діти одержали американську освіту.
Очікується, що через 10 років число мусульман, що мешкають у США, складе 16 мільйонів чоловік і перевищить кількість американських євреїв. 
ВЕРХОВНИЙ СУД ФРН ВІДМОВИВ У ВИЗНАННІ “СВІДКАМ ЕГОВИ”
Верховний суд ФРН підтвердив рішення одного із судів нижчої інстанції про невизнання “Свідків Єгови” як офіційної релігійної організації. Суд також прийняв рішення про проведення додаткового розслідування відповідності цієї організації законодавчим нормам Німеччини.
Ще в 1997 році, Федеральний конституційний суд Німеччини ухвалив, що об'єднання “Свідки Єгови” повинне бути позбавлене юридичного статусу як організація, що пропагує серед своїх прихильників відмову від активного політичного і громадського життя. 
РІЗДВО - ЦЕ КОЛИ РОЗДАЮТЬ ПОДАРУНКИ, ВВАЖАЮТ ЮНІ АНГЛІЙЦІ
Відповідно до недавнього опитування соціологів, тільки 8 % англійських дітей пов'язують різдвяні свята з народженням Ісуса Христа.
Більшість опитаних - тобто майже 70 % юних англійців у віці від 8 до 16 років - відповіли, що Різдво асоціюється в них виключно зі святковим періодом, під час якого вони отримують подарунки. Потім вже - асоціації з сім'єю і шкільними канікулами.
Асоціації з релігією зайняли передостаннє місце, випередивши лише телебачення, з яким пов'язують Різдво 7 % юних респондентів.
“Благовєст-інфо” 
ВСЕСВІТНЯ ПРАВОСЛАВНА РАДІОПЕРЕДАЧА - НА УКРАЇНУ, БІЛОРУСЬ І МОЛДОВУ
25 грудня розпочалися передачі радіо “Радонеж” на Україну, Білорусь і Молдову.
Програми радіо “Радонеж” звернені як до віруючих, так і до невіруючих, вони адресовані всім, хто хоче прилучитися до духовних скарбів Всесвітнього Православ'я. Серед програм “Радонежа” - популярні дитячі передачі, відповіді пастирів, богословів і вчених Православної Церкви на запитання слухачів, передачі по історії Церкви, християнській літературі, музиці, образотворчому мистецтву і багато інших.
Слухачі радіостанції “Радонеж” можуть також одержати оперативну і достовірну інформацію про релігійне життя в усьому світі.
На Україні радіо “Радонеж” можна слухати на коротких хвилях 6245 кГц (48 м) щодня з 23 год. 
ПІДГОТОВКА ДО ПРИЇЗДУ ПАПИ РИМСЬКОГО В УКРАЇНУ
Папа Римський Іоан Павло II завжди хотів відвідати Україну, заявив журналістам після зустрічі з прем'єр-міністром України Віктором Ющенко глава делегації Ватикану Роберто Туччі. Він відзначив, що його делегація прибула в Україну, щоб зібрати інформацію і запропонувати понтифіку програму перебування після того, як її одобрить церква і уряд України. Р.Туччі вважає, що інтерес представників світових засобів масової інформації до візиту Папи Римського в Україну буде таким же, як і до його візиту на Святу Землю. Він не зміг назвати очікувану кількість прочан, але те, що вони приїдуть як з країн ближнього зарубіжжя, так і з Європи, “не викликає сумніву”. Президент України Леонід Кучма 29 грудня 2000 р. підписав розпорядження про організацію державного візиту глави Ватикану. На основі цього документу був утворений організаційний комітет по підготовці і проведенню візиту, головою якого призначили міністра закордонних справ Анатолія Зленко. Л. Кучма послав запрошення понтифіку ще в 1998 році. Папа Римський повинен відвідати Україну в червні 2001 р. Він пробуде на Україні чотири дні - два у Львові і два в Києві.
У ході візиту Іоан Павло II зустрінеться з президентом і прем'єр-міністром республіки. Зараз йде пошук місць, де понтифік буде проводити богослужіння.
У програму візиту можуть ввійти звернення Папи до українського народу, що повинно транслюватися в прямому ефірі на весь світ, літургії латинського і візантійського обрядів, проведення засідання Всеукраїнської Ради Церков з участю Папи. Плануються його зустрічі з діячами української науки, культури, керівниками центральної і регіональної влади і громадських організацій.
ІТАР-ТАРС 
ВІДНОВЛЕНИЙ ІКОНОСТАС В УСПЕНСЬКОМУ СОБОРІ
На Різдво Христове відкритий іконостас в Успенському соборі Києво-Печерської лаври. Знаменитий іконостас, як і Свято-Успенський собор, тричі руйнувався і відновлявся. П'ятиярусний іконостас в стилі українського барокко, зробленого за замовленням гетьмана Скоропадського на початку 18 сторіччя. Завдяки майстерності різьбярів іконостас схожий на ткану золотом завісу. Українським реставраторам знадобилося чотири роки для відновлення шедевру в первозданному вигляді, тоді як три сторіччя тому на це пішло 10 років. Біля ста ікон для собору і іконостасу виконали львівські майстри. Столярні роботи, на які пішло 80 кубометрів високоякісного дерева, виконували різьбярі зі всієї України. Свято-Успенський собор, відновлений з руїн, був освячений у серпні минулого року.
ІТАР-ТАРС 
САТАНИСТИ В ПРАВОСЛАВНОМУ МОНАСТИРІ
У київському православному монастирі Китаївська Пустинь розгорівся скандал. Настоятель монастиря і церковна громада заявили, що виселили сатанистів з приміщення, що було розташоване на монастирській території. Саме так служителі Китаївської Пустині назвали господарів офісу, розташованого в п'яти метрах від входу в православний храм.
Усе почалося з того, що служителі монастиря побачили, як над двоповерховим будинком, розташованому в п'яти метрах від церкви піднято два прапори - чорний і білий. Вони відразу запідозрили недобре. Люди на чолі з настоятелем вирішили перевірити - хто ж насправді займає це приміщення, що ще з радянських часів належить інституту бджільництва.
У монастирі знали, що рік тому половину будинку інститут здав в оренду якийсь фірмі, керівництво якої пояснило, що компанія займається навчанням бджолярів. А монастир давно мав намір повернути будинок собі.
Архімандрит Прохор, настоятель монастиря Китаївської Пустині: “Ми неодноразово зверталися до Міністерства аграрної політики України, тому що територія Китаївської Пустині їм належить. Зверталися з проханням, щоб на основі Указу Президента про повернення культових споруджень Церкві, щоб нам що-небудь віддали для монастиря. Відповіли нам, що це неможливо з тієї причини, що всі ці приміщення використовуються для навчального процесу бджолярів”.
У неділю на подвір'ї монастиря зібралися парафіяни. Вони попросили показати, що знаходиться в офісі загадкової фірми. Вимоги були наполегливими. І два охоронці не стали противитися - від гріху подалі. Люди зайшли, і, за словами настоятеля монастиря, багатьом від побаченого стало погано. На підлозі - для попрання ногами - був викладений символ Христа. На стіні - зображення антихриста і перевернуті хрести. У кімнатах - відповідна література: книги теоретика магії і сатанизму Кроулі, видання про масонство, карти Таро, які використовуються для гадання... І символіка масонського Ордену тамплієрів.
Тут під стінами православного храму, повинні були проводитися спіритичні сеанси і жертвоприношення. Місце для офіса тамплієри вибрали не випадково. Свої культові приміщення вони розмістили в подвір'ї монастиря Китаївської Пустині - одного із святих місць в Україні. Китаївська пустиня ще знаменита і тим, що тут проводилися “вичитки”, тобто вигнання бісів.
На столі Яблонского знайдено лист Пріора одному з “братів”. У ньому говориться про необхідність вербування 9-ти православних священиків - рівно по числу лицарів-фундаторів ордена. Крім сатанинської літератури і символіки в офісі було виявлене листування Великого пріора з “братами” по вірі з інших країн відносно торгівлю брухтом металу, літаками і необробленими смарагдами.
С. Платонов, адвокат Ордена Тамплієрів вважає, що приміщення було зайняте незаконно: “Захоплення приміщення групою осіб, у яку входять, на жаль, і особи духовного звання, і ченці, і парафіяни, захоплення будинку, що належить державі, інакше як злочином назвати не можна”.
В службу інформації телеканала “Інтер” прийшов факс за підписом Яблонского, у якому Великий пріор заявив, що орден не зник і бореться за приміщення на Китаївській. Великий пріор пише, що звернувся в прокуратуру Києва, до митрополита Володимира та до міжнародних організацій.
Володимир Арьєв, ТВ Інтер 
КЕРІВНИЦТВО УКРАЇНИ БЕРЕ УЧАСТЬ У ПРОЩАННІ З КАРДИНАЛОМ
Президент України Леонід Кучма вшанував пам'ять покійного глави Української Греко-Католицької Церкви (УГКЦ) кардинала Мирослава-Івана Любачівського, що помер 14 грудня у віці 86 років, і прибув у Львів на похорони.
Під час відвідування Львова Леонід Кучма зустрівся з єпископами УГКЦ. Як повідомив журналістам прес-секретар президента Олександр Мартиненко, у ході цієї зустрічі глава держави підкреслив, що всі конфесії в Україні повинні мати умови для проведення релігійних обрядів. Обговорювалася також тема майбутнього візиту Папи Римського на Україну, надання допомоги держави в реконструкції греко-католицького собору св. Юра у Львові.
“Благовест-інфо” 

ХРЕСТ РОЗБРАТУ

У селі Морське православні встановили хрест.
Кримські татари його повалили. І почалося...

- Селище наше розділене на дві половини рікою. З одного боку ми живемо, а на другому березі - поселення кримських татар, - розповідає кореспонденту місцевий житель. - Зараз це вже як межа стала.
У затишному приморському селищі, де п'ять днів тому жителі відразу розділилися на дві непримиренні половини, тиша оманна. Місцеві рибалки, не поспішаючи, закидають вудки на причалі, на ринку продавці відважують дари місцевих полів, а в думках в усіх одне. 25 жовтня два КАМаза з більш ніж 60 кримськими татарами, в'їхавши на найвищу гору, яку видно з усіх боків селища, за допомогою газових різаків повалили встановлений місцевою православною громадою 9-метровий хрест на честь 2000-річчя християнства. Татари появилися через годину після установки хреста...

Говорять, коли поставили хрест, від його величного вигляду перехрестилися навіть атеїсти. Коли він впав, по всіх околишніх землях пройшов стогін. Немов від землетрусу.
Першими піднялися на захист рибалки. Вони кинулися в селище за машинами. Їх вистачило тільки людей на двадцять. Чоловіки намагалися зупинити кримських татар, що вже трощили кувалдами фундамент.
- Отут моєму чоловіку і дісталося, - згадує друкарка сільради Тетяна. - Окуляри розбили, а він руки розставив і кричав: “Не пущу!” Невідомо, чим би все закінчилося, але татари побачили, що їдуть ще п'ять наших машин. Вони відразу на КАМаз - і втікати.
- Якби чоловіки знали, що потім машини й учасників з інструментом міліція відпустить, всіх би в річку скинули. Такий вибух емоцій був, - говорить староста православної громади Віктор Макогоненко.
А поки вирішили чекати міліції. Вона вже точно все по справедливості зробить, думали місцеві жителі.
Але міліція, що приїхала, розсудила по-іншому, і всіх відправила по домівках.

Тимчасове перемир'я

Збори села призначили наступного дня. З самого раннього ранку до місцевого Будинку культури почали сходитися православні жителі. Йшли сім'ями, але без дітей. Лідери кримських татар металися навколо, приймаючи машини з одноплемінниками з сусідніх сіл. До початку мітингу на більш ніж 300 православних припадало стільки ж татар. Біля 40 бійців “Беркута” кружляло в людській масі. Були присутні і представники СБУ.
Коли площа наповнилася взаємними обвинуваченнями, керівники обох сторін закликали до спокою. “Шоу” почалося, коли в Морське почали прибувати машина з тележурналістами. Кримські татари вишиковувалися в колони і гордо крокували перед телекамерами під роздратованими поглядами інших місцевих жителів. З приїздом чергової партії журналістів спектакль повторювався знову і знову. Було вирішено оголосити перемир'я до вівторка, коли повинна була відбутися позачергова сесія місцевої сільради. А православна половина села вирішила оголосити бойкот і не купувати продукти в кримських татар.

Нас образили - ми його і зрізали

- У 60-і роки, коли нам суворо забороняли приймати депортованих татар, що приїжджали погостювати на батьківщину, моя сім'я їх завжди в себе розміщала. Буває, приїдуть цілою сім'єю і до нас стукаються: “Ми від Абдулли. Він у вас минулого разу був”. Так батько їх селив, і ми по декілька тижнів їх в себе годували, - кип'ятиться друкарка сільради Тетяна. - А чим тепер відплатили? Мого чоловіка побили, невістку обізвали і так всіх слов'ян образили, що плакати хочеться.
- Кримські татари не очікували такої реакції від місцевих жителів. Надіялися, що все знову зійде їм з рук. У нас начебто закон писаний тільки для слов'ян. Якби там затримали українця, він би вже давно сидів у камері.
А татари... Влада боїться, що може початися конфлікт, - говорять у сільраді.
А те, що акція по знищенню хреста була спланована, впевнені навіть в міліції.
- Самі кримські татари могли запобігти конфлікту. Ще в грудні минулого року на сесії сільради православна громада винесла пропозицію встановити хрест. А там були присутні представники і мусульманської частини села. Вони могли відразу сказати, що не згідні, але мовчали. Мовчали вони і тоді, коли поставили дерев'яну копію хреста для примірки. Все село бачило це, а зараз татари говорять, що для них це було несподіванкою. Та вони самі цей хрест і варили.
- Навіщо? - спантеличено запитую хірурга місцевої лікарні Февзі Жирикова, що в той день керував роботами по знищенню хреста, бив фундамент кувалдою.
- Вони образили нас. Уявіть, я, мусульманин, щоранку буду бачити хрест. На мої почуття він давить. Ми ж не розставляємо по горах свої святині. І в християн немає прав робити так само. Нехай на своїй церкві що завгодно ставлять.
Жителі Морського мені задавали потім своє питання: “А чому ми кілька разів на день повинні слухати крики їхнього мулли? Адже на все село чути. А ми терпимо. Шануємо їхні почуття. ”

Андрій Коновалов, с. Морське, “Комсомолка”

Через 2 місяці: (6 січня) підрозділам міліції, перекиненим у село Морське із сусідніх міст, ледве вдалося запобігти сутичці між місцевим православним населенням і кримськими татарами, що сповідують іслам. Мусульмани з околишніх сіл прибули сюди для того, щоб перешкодити відновленню Поклінного хреста, два місяці тому поваленого татарами. Це святотатство послужило сигналом для здійснення подібних актів вандалізму по відношенню до інших православних святинь півострова. У Морському наприкінці грудня була спроба спалити православний храм. Православні, котрим уряд автономії пообіцяв врегулювати конфлікт, не дочекавшись офіційного рішення, вирішили перед Різдвом відновити символ своєї віри. Але здійснити це їм не дозволили.

ІТАР-ТАРС 

Після окупації Косово військами НАТО почалася етнічна чистка місцевого населення. 350 тисяч православних вигнані за межі Косово, знищено 50 тисяч будинків, було вбито, викрадено і пропали без вісті 1700 людей.

“Православна Русь” №16, 2000, США 

ДЕЛІ. У Афганістані керівництво руху “Талібан” ввело страту для тих, хто, відмовившись від ісламу, перейшов в іншу віру, а також для проповідників немусульманських релігій на території країни.

ІТАР-ТАРС

 

На початок сторінки