ХТО МИ ТАКІ?
(На допомогу вчителю "Християнської етики")
Мета заняття: Допомогти дітям зачудуватися людиною як найкрасивішим, найдосконалішим створінням Божим на землі. Розкрити дітям, що кожен з нас є образ Божий, і Бог бажає бачити нас схожими на Нього.
Викладачу важливо: бачити в дітях той Божий образ, який є в них, бути вдячним Богу за довершеність, яку Він дарував кожній дитині.
Хід уроку: Ми вже знаємо, що є речі, які люди не могли зробити (Які саме? Згадайте). Кажіть самі: небо, землю, гори, море, ріки, рослин і тварин. Те, що створив Бог, прекрасне і мудре. Квітам Творець дав красу і ніжний запах, а ще нектар, яким вони годують комашок. Птахів Бог створив крилатими, щоб ми, дивлячись на них, завжди мріяли полинути в небо. І от, коли вже це все було створено, настала тиша і все завмерло. Все чекало: кому ж Бог подарує такий красивий світ? Тварини вже жили серед прекрасних трав, квітів і дерев, жили дружно і добре, але вони всі чекали: чи не з'явиться хтось могутніший і мудріший за всіх звірів, кому вони б могли послужити? І ось Бог створив небачену досі істоту - першу людину. Вона була небачено гарна і мала те, чого не було у тварин: ясні очі; пряма, шляхетна постава; працьовиті і умілі руки. А найголовніше, людина отримала розумну душу, завдяки чому ми можемо думати і розмовляти, плакати і радіти, сумувати і любити, а найголовніше - відчувати добро, яке йде від Бога, від добрих людей і робити його іншим людям. Творець створив нас по образу Божому - зробив нас схожими на Себе. Він дав нам розум - щоб ми могли відрізнити добро від зла, щоб розуміли, як робити добро, добре серце - щоб ми любили Бога і людей, і волю, щоб ми бажали робити добро. Тому треба намагатися жити так, щоб оберігати образ Божий в нас.
Домашнє завдання: контролювати свої вчинки: чи не втрачаю іноді я те, що заклав у мене Бог.
Для ілюстрації теми на уроці: оповідання В. Сухомлинського “Як Федько відчув у собі людину”.
* * *
Василь Сухомлинський
ЯК ФЕДЬКО ВІДЧУВ У СОБІ ЛЮДИНУ
Пішов раз малий Федько з матір'ю на поле картоплю копати.
- Вісім років тобі, - каже мати, - працювати пора по-справжньому. Викопує мати кущ, а Федько вибирає з ямки картоплю й у відро кидає.
Не хочеться Федькові працювати. Визбирує картоплю, що зверху, а в землі не хоче копирсатися. Залишив картоплю в одному кущі, в іншому. Мати помітила таку роботу та й каже:
- Хіба тобі не соромно? Людина ж дивиться і все бачить! Оглядається Федько довкола й дивується:
- Де ж та Людина? Що вона бачить?
- У тобі, Федьку, Людина. Усе вона бачить, усе помічає, та тільки ти не завжди прислухаєшся до того, що вона тобі говорить. Ось прислухайся до її голосу, вона тобі й скаже, як ти працюєш.
- А де ж вона в мені - Людина? - дивується Федько.
- У голові твоїй, у грудях, у серці, - підказує мати. Перейшов Федько до іншого куща, позбирав картоплю, що зверху лежала. Хотів було вже залишити його, аж тут мов і справді хтось докоряє: що ж ти, Федьку, робиш? Порийся, там ще є картопля у землі. Здивувався Федько, оглянувся. Нікого немає, а мов хтось дивиться на його роботу й соромить.
“І справді, мабуть-таки Людина бачить мою роботу”, - подумав Федько, зітхнув, розгріб землю біля викопаного куща й знайшов ще кілька картоплин.
Легше стало на душі Федькові. Аж пісеньки веселої заспівав. Працює він годину, працює другу і все більше дивується. Ледве подумає: “Навіщо так глибоко гребтися, мабуть, уже немає картоплі”, а тут хтось і підслухає його думку. І соромно стає Федькові. Але й радісно, ой, як радісно. “Гарний цей друг - Людина”, - думає Федько.
Питання до дітей:
А хто ж цей друг — Людина?
А чи це добрий друг?
Звідки ж він у Федька, хто ж йому дав цього друга?
А чи є такий друг у кожного з нас?
Як ми називали його на уроці? (Образ Божий)
Що ж потрібно робити, щоб зберегти, не загубити цього друга?