Світло Православ'я
    Видання Львівської єпархії Української Православної Церкви
 

Інтернет-версія газети
"Світло Православ'я"

Архів номерів

  
№8 (70)  2000 р.

Анонс номера

Зміст номера:

Спас Нерукотворний

Святі безсрібники і чудотворці Косма і Даміан

Що таке розкол?

Коли буде єдність і автокефалія?

Чистий серцем - повірить...

Церковна ієрархія

Про хвороби тілесні, душевні і духовні

Сповідь

Не вбий!

Бізнес очима християнина

На допомогу вчителю "Християнської етики"
Божий світ навколо нас

Дитяча сторінка
Скоринка хліба

Хот-дог і піст

Легенда про Великого Інквізитора

Християнин і політика

Як Бог карає за гріхи

Квітник духовний

Нам пишуть

З усього світу...

 
 
 

Газета
"Світло Православ'я"

Засновник і видавець:
Львівське єпархіальне управління Української Православної Церкви.
Реєстраційне свідоцтво
КВ-975.
Виходить з 1.01.1994р.

Редакційна рада:
протопресвітер Василій Осташевський,
священик Андрій Ткачов,
Анатолій Шевченко,
Оксана Костенко

Адреса редакції:
79008, м. Львів,
вул. Короленка, 3.

Веб-дизайн:
Олександр Денисюк
E-mail:
tarasiy@compclub.lviv.ua
 


 

Інтернет-версія газети `Віра і культура`
 

 
    

БІЗНЕС ОЧИМА ХРИСТИЯНИНА

“Все мені дозволено, та ніщо не повинно володіти мною”
(1 Кор. 6; 12)

Люди, незалежно від своїх бажань, були кинуті в стихію ринку з його жорсткими законами і правилами. Одні залишилися там, де вони працювали до перебудови, інші ринули в нову для них область - бізнес.

Пройшов час і з'ясувалося, що комерція - це не тільки гроші, пошана і повага, але й обман, злодійство, зрада, втрати і небезпека. Багатьом здалося, що весь цей бруд є неодмінною умовою бізнесу, без якого успіх недосяжний. Новоявлені бізнесмени намагалися відшкодувати недостатність знань, розуму і працьовитості різноманітними хитрощами.

Що ж таке бізнес? Бізнес - це фахова діяльність у сфері виробництва, послуг, торгівлі, спрямована на кінцеву ціль - одержання прибутку.

Зауважимо, проте, що етичні православні норми в області ведення бізнесу обмежують одержання прибутку, а іноді і виключають його. Отже, бізнес - є таким же законним видом людської діяльності, як, скажімо, наука чи мистецтво, а бізнесмен - такий же працівник, як вчений або будівельник. Вміти правильно і вдало вести справи - це Божий дар.

Ні в якій мірі не будемо сперечатися про головну тезу бізнесу - його кінцеву ціль - одержання прибутку. Збитковий бізнес вже не є бізнес. Але справа в тому, що всі наші дії і вчинки відбуваються не тільки в часі, але й у вічності. Пам'ятаєте слова російського поета “Є вищий Суд, Він не доступний дзвону злата...”. Тому православний бізнесмен обов'язково повинен ставити перед собою і моральні цілі своєї діяльності. Не тільки для чого, але і в ім'я чого? Як священик, я переконаний: “Бог тоді благословить наші начинання, коли ми, складаючи бізнес-план і розмірковуючи про втілення бізнес-ідеї, встановлюємо і моральні пріоритети. Не лукавлячи перед своєю совістю, скажемо самі собі: “Мені давно хотілося зайнятися торгівлею (виробництвом, посередництвом та ін.), для того я й інститут закінчив. І моя мрія - допомогти (дітям, хворим, Батьківщині), відновити храм, у якому я хрестився, а мій дід вінчався і т. д.”. В такому випадку є надія, що намір буде благословленний Богом, а діяльність одержить підтримку, якщо, звичайно, ми добре зрозуміли зміст прислів'я: “На Бога надійся, а сам не плошай”.

Не всякий товар, навіть і ходовий, може бути благословленний Богом. Все, що шкодить здоров'ю людей, або знижує мораль, осуджено Церквою. Не зваблюйтеся тимчасовим успіхом і прибутками, заробленими на тютюні! Чи знаєте ви, що рак легень - найпоширеніша хвороба не тільки в тих, хто палить, але і в тих, хто невтомно рекламує тютюнову продукцію, хоч і супроводжує її джентльменськими попередженнями Мінздраву.

Церковному відлученню підлягають всі виробники, розповсюджувачі і споживачі порнографії. Краще “секс-шопу” згоріти дотла від короткого замикання, ніж його хазяїну ввійти у вогонь вічний, коли на Страшному Суді замкнеться коло світової історії. Це стосується і нічних вар'єте, казино, стриптиз-дискотек. На все необхідно дивитися розважливо. Торгувати вином, суворо говорячи, не гріх. Я сам не відмовляюся від нього під час сімейного застілля або в колі друзів. Але одна справа - якісна продукція, а інше - польський лікер з німецькою етикеткою. “Не робіть іншим того, чого собі не бажаєте”, - проголошує етичний, а значить і комерційний принцип православного християнина з купецькою жилкою. Так, широка область застосування косметики. Але одна справа - креми і мазі для догляду за шкірою, інше - засоби зваби, що використовуються для макіяжу. Перше терпимо, друге - неприпустимо. І тут потрібно бути уважним.

Отже, настав довгожданий момент: ви заробили добрі гроші, тобто чесні і багато. Але розпорядитися ними не менше мистецтво, ніж заробити. Насамперед, необхідні інвестиції в розвиток вашої справи. Далі - неминуча купівля: машина, квартира, дорогі меблі, одяг, за ними випливають предмети розкоші: дача, ювелірні вироби, шикарна машина. Нарешті, існує і така стаття витрат, як благодійність.

Інвестиції в розвиток бізнесу - річ вкрай необхідна. Але якщо ви будете тільки вкладати кошти, нічого не беручи з бізнесу, є небезпека втрати ентузіазму, що приведе до згасання справи, а це неприпустимо! Православна людина повинна ставитися до кожної виконуваної нею справи, так, як ніби вона доручена їй Самим Богом. І пам'ятайте, ви відповідаєте за всіх тих людей, яких залучили до співробітництва у вашій справі.

Щодо одягу, приміщення, офісу, машини та ін., то це повинно відповідати рівню вашого бізнесу. Якщо він нижчий, вас не будуть шанувати ваші постачальники і клієнти. Якщо вищий - від вас всі зажадають більше грошей, ніж ви можете сплачувати. І перше, і друге принесуть збитки бізнесу.

Про предмети розкоші нічого і говорити, ясно, що захоплення ними вкрай небезпечне. До того ж воно неминуче приверне увагу криміногенних структур. Словом: витягайте ноги по довжині ковдри, тобто якщо ви не можете без них обійтися, забезпечте їх безпеку, а в першу чергу - свою.

Добродійність, на мій погляд, не тільки гідний, але і найвиправданіший засіб витрати грошей. Подумайте: у країні мільйони (і не по своїй вині) нужденних самотніх старих, хворих людей, у т. ч. дітей, яким ніхто не допомагає! Допомогти їм, хоч якось розділити їх ношу, можете тільки ви, ті, кому Господь дав енергію, можливість, спроможність до підприємницької діяльності. В цьому не просто доброта, але і вище обгрунтування, адже постійно спілкуючись з людьми, ви, звісно ж, когось незаслужено кривдите, самі того не знаючи, завдаєте шкоди іншим фірмам і компаніям, а в результаті страждають не тільки їхні власники, але і рядові співробітники. Ви займаєтеся торгівлею чи виробництвом, і від ваших зусиль, по мірі розвитку вашого бізнесу, десь гине природа або зникає озоновий прошарок атмосфери. Тому добродійність - не видумка, а засіб полегшення вашої долі, дарований самим Богом. Мало того, добродійність - це засіб не втратити розум, самого себе - людину заможну. Проте, важливо бути уважним: чимало організацій, що вважаються добродійними, насправді знаходяться під контролем криміногенних структур, і дуже небезпечно, коли гроші, перераховані на хворих дітей, підуть на купівлю зброї чи наркотиків. Тому бажано знайти можливість особисто допомогти дитячому будинку, лікарні, тобто обійтися без посередників. Якщо немає - шукайте церковне братство, чесний фонд, групу людей, залучайте ваших співробітників або родичів. Але, у будь-якому випадку, краще контролюйте, щоб гроші пішли саме за адресою. Добродійність - це теж діяльність, а не просто ефектний жест!

Бізнес не повинен заважати вашому спілкуванню з Церквою. Якщо ми соромимося своєї діяльності, виходить, у нас не той бізнес або ми щось не так робимо. Навпаки, він повинен приносити радість і душевну втіху - адже ми робимо необхідну і доцільну справу. Честь, відповідальність, вірність обов'язку - християнські чесноти. Прищепити їх своєму серцю в наш непевний час - подвиг. Доведено, що справжній успіх у справах - плід порядності.

По книзі А. Волобоєва
"Як вижити православному
підприємцю в сучасному бізнесі”
Священик Олександр Овчаренко

 

На початок сторінки