Світло Православ'я
    Видання Львівської єпархії Української Православної Церкви
 

Інтернет-версія газети
"Світло Православ'я"

Архів номерів

  
№7 (69)  2000 р.

Анонс номера

Зміст номера:

Доля руки, яка хрестила Ісуса Христа

Про піст

Святі безсрібники і чудотворці Косма і Даміан

Сповідь

Храм на крові

Іконостас - вікно в Небо

Задумайтеся!

Хресний хід братніх народів

Вигнання бісів

Квітник духовний

День починай з спілкування з Богом

Про хвороби тілесні, душевні і духовні

На допомогу вчителю "Християнської етики"
Про молитву

Дитяча сторінка
Максимків гріх

Легенда про Великого Інквізитора

Сучасні мученики за Христа

Питання і відповіді з листування в Інтернеті

П'ять годин Вічності

З усього світу...

 
 
 

Газета
"Світло Православ'я"

Засновник і видавець:
Львівське єпархіальне управління Української Православної Церкви.
Реєстраційне свідоцтво
КВ-975.
Виходить з 1.01.1994р.

Редакційна рада:
протопресвітер Василій Осташевський,
священик Андрій Ткачов,
Анатолій Шевченко,
Оксана Костенко

Адреса редакції:
79008, м. Львів,
вул. Короленка, 3.

Веб-дизайн:
Олександр Денисюк
E-mail:
alexdeni@mail.ru
 


 

Львівська єпархія
Української Православної Церкви

Інтернет-версія газети `Віра і культура`
 
Спілка Православної молоді України (UKRAINIAN ORTHODOX YOUTH FELLOWSHIP)
 

 
    

СВЯТІ БЕЗСРІБНИКИ І ЧУДОТВОРЦІ КОСМА І ДАМІАН

Святих безсрібників і чудотворців Косму і Даміана знають всі побожні православні християни. До них звертаються всі хворі і немічні за Божою допомогою і уздоровленням. Так повчає нас Сам Христос у Своїй Святій Євангелії: “Не здорові потребують лікаря, а недужі” (Мф. 9,12).

Косма і Даміан були рідними братами і походили з Риму. Їх батько помер поганином, коли вони були ще маленькими дітьми. Мама, Феодотія, виховувала їх в християнській вірі і благочесті. В своєму непорочному житті вони дотримувалися християнських законів.

Коли брати стали повнолітніми мужами, то за своє праведне і святе життя дістали благодатний дар від Бога допомагати людям в хворобах душевних і тілесних, навіть дуже тяжких. Всім хворим, які увірували в поміч Божу, несли уздоровлення через покладання на них своїх рук. І за свої труди не приймали жодної платні.

Так йшли вони від міста до міста, не минали і сіл, лікуючи хворих людей, суворо зберігаючи заповідь Господа нашого Ісуса Христа: “даром одержали, даром давайте” (Мф. 10, 8). За це люди і стали називати їх “безсрібниками”.

Слава про святих цілителів розійшлася по всіх околицях. На чудесну лікарську поміч святих братів звернула увагу римська поганська влада і відправила своїх воїнів привести братів в столицю. В Римі Косму і Даміана ув'язнили в темниці, а звідти повели на судилище. Святі брати відкрито визнали перед імператором свою віру в Христа Спасителя і рішуче відмовились принести жертву поганським богам. Вони говорили: “Ми нікому не вчинили ніякого зла і ми не займаємося чародійством, в якому нас звинувачують. Ми лікуємо хвороби силою Господа і Спасителя нашого Ісуса Христа і за це не беремо ніякої плати.” Але імператор Карин наполягав, щоб святих братів віддали на мученицьку смерть.

Та, несподівано, Господь вразив імператора важкою хворобою, а присутні погани, побачивши таке диво, сказали: “Великий Бог християнський і немає іншого Бога, крім Нього.” Багато з них при цьому увірували в Ісуса Христа і стали благати святих братів уздоровити імператора, і сам імператор Карин, усвідомивши свій гріх, увірував в Господа і став просити уздоровити його.

По вірі і щирій молитві брати сповнились сили Божої і уздоровили Карина, після чого імператор з почестями відпустив своїх лікарів на свободу.

Одного разу Косму і Даміана запросили до тяжко хворої жінки, яку всі лікарі відмовились лікувати через безнадійний стан її здоров'я. Та Палладія (так називалася хвора) мала сильну віру, і по щирій молитві братів Господь зцілив вмираючу жінку - вона встала зі свого ложа повністю здоровою, прославляючи Господа всім серцем і душею. Сповнена подяки, Палладія таємно прийшла до Даміана і принесла йому три яйця, при цьому промовила: “Прийми цей маленький дар в ім'я Святої Животворящої Трійці - Отця і Сина і Святого Духа.” Почувши ім'я Святої Трійці, Даміан не посмів відмовитись від подяки.

Незадовго після цього Косма, дізнавшись, що сталося, дуже образився. Він подумав, що брат його порушив святу обітницю, дану Богу - не брати ніякої подяки від людей за лікування. І, коли настав час смерті Косми, він, відходячи до Господа, залишив заповіт - не ховати брата поряд з ним. Незабаром помер і Даміан. Всі радилися, де похоронити Даміана. Але з волі Божої сталось нове чудо. До людей прийшов верблюд, якого святі брати вилікували від божевілля, і людським голосом заговорив, щоб не сумнівалися і поклали Даміана поряд з Космою, бо не заради нагороди прийняв Даміан дар жінки, а в ім'я Боже. Чесні мощі святих братів були покладені поряд в Феремані (Месопотамія).

Інші історичні джерела свідчать, що святі Косма і Даміан прийняли мученицьку смерть через людську заздрість. Один лікар, в якого навчалися брати, позаздрив їх великому дару допомагати людям. Видаючи себе за друга і приятеля, запросив братів піти в гори збирати лікувальні трави. В горах заздрісний вчитель підступно вбив святих братів, а тіла укрив в гущавині лісу. Відбувалося це в 284 році.

Після смерті, святі безсрібники були сповнені багатьох благодатних чудес. В місті Феремані, поблизу храму Косми і Даміана, жив один чоловік по імені Малх. Одного разу він, від'їжджаючи в далеку дорогу, залишив свою дружину Небесному заступництву святих братів. А ворог людства, вселившись в одного з друзів Малха, задумав погубити жінку. Якось цей чоловік прийшов в її дім і сказав, що прийшов від Малха, щоб привести її до нього. Жінка повірила і пішла. Зловмисник завів в хащі і хотів зганьбити, а потім вбити її. Бідна жінка зрозуміла, що над її життям нависла загроза, і зі щирою молитвою звернулася до Бога. В цю мить з'явилися два грізних мужі і зловмисник відпустив жінку, а сам кинувся тікати, тікаючи впав у прірву і загинув. Мужі відпровадили жінку додому. Вона низько вклонилася своїм спасителям і запитала:

- Як звати вас, спасителі мої, кому маю дякувати до кінця життя?

- Ми слуги Христові - Косма і Даміан, - відповіли вони і стали невидимі.

Прославляючи Господа, жінка зі страхом і радістю розповіла всім, що трапилося з нею. Вона в церкві відправила Богу подячний молебень. З того часу святі брати Косма і Даміан стали вшановуватися Церквою і всіма віруючими, як покровителі святості і непорушності християнського шлюбу.

Слава про святих мучеників поширилася по всьому християнському світу. В Римі папа Фелікс III (526-530р.р.) побудував величну церкву в честь святих Косми і Даміана, де спочиває частина святих мощей. Інша частина мощей перенесена до Франції.

На Сьомому Вселенському соборі в Нікеї в 787 році були зачитані всі чудеса, які відбулися біля святих безсрібників. Православна Церква двічі на рік: 1 липня і 1 листопада (ст.ст.) святкує їх молитовну пам'ять. На землях святої Русі споруджено багато храмів на честь Косми і Даміана. Звертаймося і ми, православні християни, до святих безсрібників зі щирою молитвою за здоров'я і спасіння наших безсмертних душ.

Митрофорний протоієрей Володимир Бабич,
кандидат богослов'я

 

На початок сторінки