Світло Православ'я
    Видання Львівської єпархії Української Православної Церкви
 

Інтернет-версія газети
"Світло Православ'я"

Архів номерів

  
№3 (65)  2000 р.

Анонс номера

Зміст номера:

3 березня - початок Великого посту

Сповідь

Ім'я зброї - гріх

Телегонія та значення таїнства шлюбу

В'язні Вартової Башти, або Армагеддон через "Свідків Єгови"!

Секта "Свідки Єгови" в Австрії протестує проти нового закону

На допомогу вчителю "Християнської етики"
Писанка  (сценарій для святкового ранку)

Дитяча сторінка
Колодязь Мудреців

Що душа бачить на "тому" світі?

Молитва як особливий стан людини

З усього світу...

 
 
 

Газета
"Світло Православ'я"

Засновник і видавець:
Львівське єпархіальне управління Української Православної Церкви.
Реєстраційне свідоцтво
КВ-975.
Виходить з 1.01.1994р.

Редакційна рада:
протопресвітер Василій Осташевський,
священик Андрій Ткачов,
Анатолій Шевченко,
Оксана Костенко

Адреса редакції:
79008, м. Львів,
вул. Короленка, 3.

Веб-дизайн:
Олександр Денисюк
E-mail:
tarasiy@compclub.lviv.ua
 


 

Інтернет-версія газети `Віра і культура`
 

 
    

МОЛИТВА ЯК ОСОБЛИВИЙ СТАН ЛЮДИНИ

На недавній всесвітній конференції, що відбулася в Аризонському університеті США за назвою “Останні досягнення науки про свідомість”, були оголошені тези петербурзького вченого, зав. лабораторією психофізіології Психоневрологічного інституту ім. В.М.Бехтерьова професора В.Ц.Слезіна і кандидата медичних наук І.Я.Рибіної. В тезах, що викликали велику зацікавленість вчених багатьох країн і наукових напрямків, описане відкриття незвичного (унікального) феномену - особливого стану людини під час молитви. Докладніше про це ми попросили розповісти одного з авторів цього дослідження Валерія Борисовича Слезіна.

- Ми запросили настоятеля одного з монастирів і записали його електроенцефалограму під час молитви. Результат нас приголомшив. Ми виявили, що при повній свідомості, в молитовному стані православного священнослужителя електроенцефалограма показувала повне вимикання кори мозку... Людина сиділа і молилася, але в неї цілком був відсутній електричний імпульс, що свідчить про роботу кори головного мозку. Тобто ми спостерігали стан повного відключення мозку при ясній свідомості. Ми назвали цей феномен четвертим станом людини. До нашого відкриття наука знала три стани свідомості людини: бадьорість, повільний і швидкий сон, що відрізняються один від одного характерами електричних імпульсів кори (при чому тільки в одному з цих станів відбувається процес сновидіння - ред.). Тепер нам став відомий ще один стан - повне відключення електричної активності кори головного мозку при повній свідомості.

- Валерію Борисовичу, мені довелося розмовляти з однією жінкою, парафіянкою Свято-Троїцького собору Олександро-Невської лаври, що розповіла надзвичайну історію зі свого життя. Вона вмирала від раку в лікарні, лікарі на ній поставили хрест, але їй не давала спокою думка про долю її дітей... І вона стала день і ніч молитися до Бога і просити зцілити її заради дітей... І здійснилося чудо - вона поправилася, видужала, виховала своїх дітей і, природно, безперестанно дякує Господу... Як ви думаєте, у чому секрет цілющих властивостей молитви? Для віруючого - Бог почув і зцілив - це ясно. А для вченого-матеріаліста?

- Як показують дослідження, електроенцефалограми бадьорості і швидкого сну ідентичні. Тепер ми виявили, що відбувається повне відключення кори як під час повільного сну, так і під час молитви. Виходить, що молитовний стан так само властивий і необхідний людському організму, як і три раніше відомих нам. Адже в житті людини спостерігаються переходи одного стану свідомості в інший, існують системи гальмування, відключення... Коли в житті людини по її волі відсутній необхідний для неї четвертий фізіологічний стан мозку, то, напевно, в організмі відбуваються якісь негативні процеси. Адже зверніть увагу, що характерною рисою для подвижників Церкви, ченців-старців є мирний стан душі...

Під час справжньої молитви відбувається руйнування патологічних зв'язків в організмі і це сприяє одужанню. Четвертий стан - це шлях до гармонії.

Записала В. П. Козак,
Санкт-Петербург, “Русский дом” №7, 99

* * *

Вчений-матеріаліст хоч і зіткнувся з чудом зцілення людини за її молитвою до Бога, і феноменом четвертого стану свідомості людини - молитовного стану, так нічого й не зрозумів. Бо “зрячі стали сліпими” (Ін.10,40), і духовно сліпа, невіруюча людина буде шукати найрізноманітніші пояснення для себе, щоб тільки не звернутися до головної причини - Бога.

Але великим досягненням матеріалістів є вже те, що вони, самі того не розуміючи, своїми відкриттями все ближче і ближче підходять до підтвердження існування Бога. Правда, цього слова вони все ж таки намагаються не вимовляти, називаючи Його - Першопричиною, Космічним Розумом, Утримуючою Силою і т.д.

Відкриття в людини четвертого стану свідомості - молитовного, підтверджує те, що людина з самого початку її створення є істотою, що належить одночасно до двох світів - матеріального і духовного, і що вона не може існувати без спілкування з Богом. Можливо вчені ще навіть не усвідомили, яке велике відкриття зробили вони. Але, навряд чи сьогоднішній невіруючий світ зверне на нього увагу.

Так, досліджуючи стан швидкого і повільного сну (коли людина не бачить і бачить сновидіння), вчені вже давно прийшли до висновку, що ці стани в процесі сну чередуються між собою, і якщо людину обмежувати в одному з цих станів, то в неї виникає розлад психіки (особливо чутливим на обмеження є стан, коли людина бачить сновидіння). Тепер відкритий ще один - четвертий стан, який, виявляється є також життєво необхідним - стан молитви, стан спілкування з Богом. (Не мислення, не медитації, а саме молитви!). І, звичайно, якщо він відсутній, то людина стає психічно неврівноважена, хвора психічно і фізично. Вона інстинктивно шукає замінника цього стану, і знаходить його в алкоголі, наркотиках, блуді та інших невгамовних пристрастях. Так що вираз: ”місце Бога в душі заповнюється гріхом” отримав матеріальний доказ. Чи не тому наш час наповнився такою кількістю самогубців, маніяків, наркоманів, особливо в розвинутих країнах, що людина перестала молитися?

Анатолій Шевченко,
м. Львів

 

На початок сторінки