Світло Православ'я
    Видання Львівської єпархії Української Православної Церкви
 

Інтернет-версія газети
"Світло Православ'я"

Архів номерів

  
№12 (74)  2000 р.

Анонс номера

Зміст номера:

"Радуйся, Варваро, Невісто Христова прекрасная!"

Заява Священного Синоду Руської Православної Церкви

Анастасія, або про що дзвенить кедр?

Поведінка в монастирі

Виганяючи бісів

Найголовніший гріх

Захистимо Православ'я!

Американський фашизм

Здоровий дух - здорове тіло

Сповідь

Дитяча сторінка
З життя святителя Миколая

На допомогу вчителю "Християнської етики"
Золоте правило

Відкритий лист до братів і сестер, які відійшли від Православ'я в католицизм грецького обряду

Запитуйте - відповідаємо!

З усього світу...

 
 
 

Газета
"Світло Православ'я"

Засновник і видавець:
Львівське єпархіальне управління Української Православної Церкви.
Реєстраційне свідоцтво
КВ-975.
Виходить з 1.01.1994р.

Редакційна рада:
протопресвітер Василій Осташевський,
священик Андрій Ткачов,
Анатолій Шевченко,
Оксана Жаборинська

Адреса редакції:
79008, м. Львів,
вул. Короленка, 3.
а/с 1352

Веб-дизайн:
Олександр Денисюк
E-mail:
alexdeni@mail.ru
 

Rambler's
Top100
TopList
Від   20.1.2001

ЧИСТЫЙ ИНТЕРНЕТ - logoSlovo.RU
Від   24.1.2001


 

Львівська єпархія
Української Православної Церкви

Інтернет-версія газети `Віра і культура`
 
Спілка Православної молоді України (UKRAINIAN ORTHODOX YOUTH FELLOWSHIP)
 

 
    

“РАДУЙСЯ, ВАРВАРО, НЕВІСТО ХРИСТОВА ПРЕКРАСНАЯ!”

Православна Церква 17 грудня з благоговінням, тепло, з вірою і любов'ю, святкує пам'ять святої великомучениці Варвари. Як же нам, православним християнам, не вшановувати пам'яті святої великомучениці, як не приклонятися до її святих нетлінних мощей? Нетлінні мощі святої Варвари укріпляють нашу Православну Церкву і нашу Батьківщину. Хто з вірою прикладається до мощей святої Варвари, той отримує Боже благословення і благодатну допомогу в хворобах і життєвих негараздах.

Благоговійно і з любов'ю, молитовно вшановують пам'ять святої великомучениці Варвари православні християни нашого старовинного міста Львова в свято-Георгіївському храмі, де знаходиться частка мощей святої. До них прикладаються, коло них моляться за здоров'я і спасіння своєї душі словами: “Свята великомученице Варваро, моли Бога за нас”, а також словами акафісту; “Радуйся, Варваро, Невісто Христова прекрасная!” Коли пам'ятаємо і вшановуємо святих угодників Божих, коли поклоняємося їх святим і нетлінним мощам, іконам, ми поклоняємося Самому Богу, тому що Бог во святих спочиває: “Дивенъ Богъ во Святихъ Своїхъ” (Пс. 67, 36).

В цьому році свято великомучениці Варвари припало на неділю, коли за Божественною Літургією читаємо дві Євангелії: першу - черговій неділі, а другу - на честь святої великомучениці Варварі. Недільна Свята Євангелія від апостола Луки сповіщає нам про зцілення десяти прокажених, з яких тільки один, самарянин, прийшов подякувати Богу за своє зцілення. Ісус Христос на шляху до Єрусалиму, де мав постраждати, підійшов до одного поселення, і от перед ним стало десять прокажених, які просили у Спасителя оздоровлення. Проказа - це дуже заразна хвороба, а тому хворих на неї утримували в спеціальних таборах. І саме біля такого табору проходив Спаситель - Лікар душ і тілес наших. Хворі здалека, побачивши Христа, всі разом промовили: “Ісусе Наставнику! помилуй нас!”. Побачивши їх, Він сказав їм: “Підіть, покажіться священикам”, бо на священиках юдейських лежав обов'язок перевіряти хворих. “І коли вони йшли, очистилися” (зцілились) від прокази. “Один же з них, побачивши, що зцілився повернувся, гучним голосом прославляючи Бога, і припав лицем до ніг Його, дякуючи Йому за своє зцілення - і це був самарянин.

Тоді Ісус сказав: чи не десять очистились, де ж дев'ять? чому вони не повернулись віддати хвалу Богові, тільки іноплемінник цей? Тоді Ісус сказав: встань, іди; віра твоя спасла тебе” (Лк. 17, 13-19). Так і ми повинні завжди дякувати Богу за всі Його до нас благодіяння і ласку, і навіть за скорботи, бо вони виховують терпіння, а хто перетерпить до кінця, спасенний буде. Останніми словами святителя Іоана Златоуста, невинно, за наклепом, засудженого на заслання, де і помер, були: “Слава Богу за все!”.

Свята Варвара, пам'ять якої сьогодні ми святкуємо, у великих муках прийняла смерть.

Вона жила на початку ІV століття і була дочкою дуже багатого язичника Діоскора. Сама, своїм серцем і розумом покинула шанувати поганських богів і пізнала Триіпостасного Бога і віддано служила Йому вірою, правдою і любов'ю. Святу Варвару не залякали страшними муками. Возлюбила вона Христа Спасителя більше за всі блага земні. А любов і відданість Йому дали їй силу стерпіти жахливі фізичні муки тортур. Вони були настільки нестерпні, що свята мучениця у відчаї звернулася: “Господи, де Ти?” І почула Господню відповідь: “Я тут, поруч з тобою”. Сам Христос зціляв її рани. Вирок смерті виконав її батько Діоскор. Він відсік рідній дочці Варварі голову. Було це в 306 році після Різдва Христового, при римському імператорі Максиміліані. Передання говорить, що дуже суворо був покараний язичник зі скам'янілим серцем Діоскор. На місці, де свята Варвара прийняла мученицьку смерть, грім з ясного неба вбив Діоскора. Муки і смерть святої Варвари підтвердили слова Христа Спасителя: “І видаватимуть вас і батьки, і брати, і родичі, і друзі, і декого з вас умертвлять” (Лк. 21, 16).

Тіло святої мучениці Варвари було похоронене християнами і виявилося нетлінним. Сам Бог засвідчує, що “Праведник живе во вік віка”. Мощі святої Варвари довго знаходились в Греції, в місті Царгороді, де був побудований перший храм в її честь імператором Левом ІV. В 1108 році мощі святої Варвари були привезені в нашу Святу Русь принцесою Варварою, дочкою Олексія Комніна, яка вийшла заміж за Святополка, князя Київського. Безліч благодатних чудес звершилося біля мощей. Православні люди з глибокою вірою вшановують пам'ять святої Варвари. Майже в кожному домі, де живуть православні християни, є ікона великомучениці Варвари зі святою Чашею в руці. Чаша ця символізує покровительство святої Варвари всім, хто вмирає у Господі. Хто призиває в молитвах ім'я святої Варвари, той не відійде до Господа без сповіді і Причастя святих Христових Тайн. Ісус Христос постраждав і прийняв смерть за наші гріхи на Голгофському Хресті у великих стражданнях. За віру Христову і Православну Церкву страждали святі мученики Христові, і зокрема свята Варвара. Кожному з нас Промислом Божим суджено понести різні страждання, скорботи, печалі, в тому числі і за віру Христову, а також і всі інші життєві печалі і хвороби.

Так і говорить премудрий Сірах: “Тяжке іго на всіх синах Авраамових” (Сір. 40, 1). А Христос кличе нас: “Прийдіть до Мене всі струджені і обтяжені, і Я заспокою вас” (Мф. 11, 28). Сьогодні наша свята Православна Церква також переносить великі скорботи. Є люди, і навіть серед духовенства, які залишають канонічну Матір Церкву і шукають другу віру і Бога іншого, і тим розривають ризи Спасителя. Але не дивуйтеся, бо все це сповістив Спаситель світу Сам Ісус Христос. Він сказав, що перед Його Другим Пришестям на землі повстануть лжепророки і лжехристи і кожний з них буде пропонувати свою віру. Не вірте їм. Мужнійте і стійте у вірі Христовій Православній, яка освячує нас більше тисячі років.

Молитвами святої великомучениці Варвари, Господь Ісус Христос нехай збереже нашу Церкву і Православну віру на землях слов'янських во віки віков!

Радуйся, Варваро, Невісто Христова прекрасная!

Амінь.

Митрофорний протоієрей Володиир Бабич,
кандидат богослов'я,
м. Львів.

 

На початок сторінки