Світло Православ'я
    Видання Львівської єпархії Української Православної Церкви
 

Інтернет-версія газети
"Світло Православ'я"

Архів номерів

  
№1 (63)  2000 р.

Анонс номера

Зміст номера:

Святий апостол, первомученик і архідиякон Стефан

Про новий і старий стиль

Високопреосвященніший Василій,
архієпископ Запорізький і Мелітопольский

"Яким я бачу Православ'я в третьому тисячолітті"

Хресний хід викликає дощ

Сила храму

...і от сіті діавола ізбави мя

З усього світу...

Новозбудований храм у Жовкві

Чому так чиниш, брате?

Зірка Пана замість Вифлеємської та фальшивий Миколай

Що душа бачить на "тому" світі?

Нехай покарає мене святий Миколай...

Дух і буква

Свята ніч

На допомогу вчителю "Християнської етики"
ВЕРТЕП

 
 
 

Газета
"Світло Православ'я"

Засновник і видавець:
Львівське єпархіальне управління Української Православної Церкви.
Реєстраційне свідоцтво
КВ-975.
Виходить з 1.01.1994р.

Редакційна рада:
протопресвітер Василій Осташевський,
священик Андрій Ткачов,
Анатолій Шевченко,
Оксана Костенко

Адреса редакції:
79008, м. Львів,
вул. Короленка, 3.

Веб-дизайн:
Олександр Денисюк
E-mail:
tarasiy@compclub.lviv.ua
 

 
    
Митрофорний протоієрей Володимир Бабич,
кандидат богослов'я

СВЯТИЙ АПОСТОЛ, ПЕРВОМУЧЕНИК І АРХІДИЯКОН СТЕФАН

Науку Христа святі Апостоли понесли по всій землі. Так збулись слова Псалмоспівця: “По всій землі пішов їх голос, і до краю всесвіту слова їх” (Пс.18, 5).

І як тільки почала поширюватись віра в Христа і зміцнюватись Церква Христова, відразу з'явились вороги. Відразу почались переслідування християн, і, в першу чергу, проповідників Євангелії. Коли начальники іудейські з задумом умертвити взяли апостолів Петра та Іоана з храму, де вони зцілили кривого, іудеїв зупинив шанований усіма законовчитель Гамалиіл. Він звернувся до заблудших братів такими словами: “Коли цей задум від людей, то він розпадеться сам собою, а коли від Бога, то ви не зможете зруйнувати його. Бережіться, щоб не стали богопротивниками”. Начальники іудейські, вислухавши такі слова, на цей раз задовільнились побиттям святих Апостолів і заборонили їм проповідувати Євангелію Ісуса Христа. Але злоба невірних іудеїв не згасла. Жертвою став архідиякон Стефан.

Святий Стефан - один з семи дияконів - був сповнений Духа Святого і віри Христової. Серед перших християн були євреї палестинські і євреї еллінські. Євреї еллінські стали сперечатись з палестинськими євреями за те, що ніби вдови євреїв еллінських отримували менші пожертви, ніж вдови палестинських євреїв. Апостоли запропонували обрати сім дияконів для справедливого розподілу матеріальної допомоги бідним віруючим вдовам. Народ сам обрав собі дияконів з-поміж мужів “доброї слави”. Імена цих дияконів: Прохорон, Никанор, Тимон, Пармен, Филипп, Николай і Стефан. Стефан був призначений старшим над дияконами і тому називався архідияконом. Обраних дияконів поставили перед Апостолами, а ті, помолившись, поклали на них руки.

Стефан, повний віри і сили Божої, творив благодатні чудеса. Будучи сповненим Духа Святого, святий Стефан з великим піднесенням проповідував християнське вчення і перемагав іудейських законовчителів у суперечках. За це іудеї обмовили Стефана, ніби він проголошував хули на Бога і на Мойсея. Знайшовши неправдивих свідків, передали його на суд. Коли вели Стефана на судилище, то всі з великим подивом спостерігали, що обличчя його сяяло, як обличчя Ангела. На судилищі Святий виступив зі своїм повчанням і розказав, як батьки іудеїв вбивали пророків, котрі пророкували Месію, як вони умертвили Ісуса Христа. Слухаючи ці правдиві слова, члени судилища скреготали зубами. В ті тяжкі хвилини Господь укріпив Свого ісповідника радісним видінням і Стефан вигукнув: “Ось я бачу Небеса відкриті і Сина Чоловічеського, що сидить праворуч Бога Отця.” Почувши такі слова, іудеї і первосвященики закривали свої вуха. Вони вивели Стефана за міські ворота і каменували як богохульника. Фальшиві свідки, згідно діючого закону, першими повинні були кинути камені на Святого. Для більшої зручності вони зняли свої одежі і поклали біля ніг юнака Савла, який схвалював це гріховне побиття.

Святий мученик серед своїх страждань молився: “Господи Ісусе Христе, прийми дух мій. Господи, не порахуй їм гріха цього!” - і віддав свою чисту душу Богу.

Юнака Савла, очевидця мученицької смерті святого Стефана, пізніше чудесним способом просвітив Христос, і той увірував, і став 13-им апостолом Христовим.

Недалеко, на підвищеному місці стояла Мати Божа зі святим Іоаном Богословом і ревно молилась за мученика. Тіло Стефана вороги залишили на поталу диким звірям. Але єврейський учитель Гамалиіл зі своїм сином Авивом взяли святе тіло і поховали в своєму саду. Після цього Гамалиіл з сином увірували в Христа і прийняли святе Хрещення.

Святий Стефан був непохитним християнином і перший постраждав за віру в Христа, тому Церква величає його Первомучеником. Він прийняв мученицьку кончину у 30 років. За словами Астарія, він був “початком мучеників, вчителем страждань за Христа, основою доброго ісповіданія, бо перше Стефана ніхто не пролляв крові за Євангелію” (Житіє святого).

Пам'ять святого Первомученика і архідиякона Стефана Церква відзначає на третій день Різдва Христового - 27 грудня ст. ст. (9 січня н. ст.).

Святий Первомучениче Стефане, ти перший постраждав за Христа і перший з християн увійшов в Царство Небесне.

Молися святий Мучениче Господу, щоб Христова віра і Свята Православна Церква твоїми молитвами утвердилась во вік віка!


 

На початок сторінки

В этом году экономика России стагнирует